PTT 1. Lig Puan Durumu

PTT 1. Lig puan durumu, ligin başlamasından sonra yavaş yavaş şekillenmekte ve puan durumunun son hali 34. haftanın bitmesiyle ortaya çıkmaktadır. PTT 1. Lig puan durumuna göre ilk iki takım bir üst lige geçmektedir. Ardından gelen 3, 4, 5 ve 6’ıncı takımlar ise Play Off’a kalmakta ve kendi aralarında tekrar maç yapmaktadır. Neticede lider olan  bir takım daha üst lige çıkmaktadır. Sezon bittiğinde puan tablosunda son 3’te yer alan 3 futbol takımı ise alt lige düşerek PTT 1. Lig’e veda ediyor.

PTT. 1. Lig’de puan durumunu belirleyecek olan karşılaşmalar önceden hazırlanmakta ve spor severlere fikstür şeklinde sunulmaktadır. 34 haftalık futbol serüveninin lideri son maçlarda belli olacak şekilde ilerleyebilir. Haftalar öncesinde açık ara puan farkıyla da herhangi bir takım liderliğini netleştirebilir. Böyle durumlarda ligin heyecanı kalmasa bile maçların heyecanı spor severler için yeterlidir.

PTT 1. Lig’de Hangi Takımlar Var?

PTT 1. Lig‘de hangi takımların yer aldığı sezon sonunda değişmektedir. Sıralamaya göre lig değiştirebilen takımlar daha iyi ya da kötü oynamalarına göre aldığı skorlarla alt lige düşebilmekte ya da üst lige yükselebilmektedir. PTT 1. Lig’de 18 futbol takımı mücadele göstermektedir. Takımların hepsi Türkiye il ve ilçelerinin futbol takımlarıdır.

PTT 1. Lig Puan Tablosu Nasıl İncelenir?

Puan tablosunda sıralama en yüksek puan alan takımdan en düşük puan alan takıma doğru ilerlemektedir. Takımların isminin yan taraflarında ayrıca takımın karşılaşmalarda aldığı galibiyet, mağlubiyet, beraberlik sayıları da yer almaktadır. Tablodan oynanan maç sayısı bilgisine de ulaşılabilir. Takımın attığı gol, yediği gol sayıları da PTT 1. Lig puan tablosunda yer almaktadır. Haftalar ilerledikten sonra puan durumu sıkça değişse de geçmiş haftalardaki puan durumunu internet üzerinden spor sitelerinde görebilmeniz mümkündür.